Dziękuję, moderator odpowie najszybciej jak to możliwe!
Porady

Skorzystaj z darmowej porady eksperta

* Specjaliści odpowiadają na pytania w piątki

Zaakceptuj regulamin i polityke prywatności



Piesek 6 miesięczny nie chce załatwiać się na dworze,robi to świetnie na matę pod drzwiami w domu nie pomagają kropelki na trawie czy już tak zostanie?

Oduczenie psa sikania w domu to proces pracochłonny i wymagający od właściciela dużo cierpliwości. Stosowanie nagród w postaci smaczków za załatwianie się na zewnątrz zawsze  wspomaga proces uczenia się załatwiana potrzeb na zewnątrz. Na czas nauki warto smaczki stosować tylko na spacerach po załatwieniu się psa. 6 miesięczny pies nie powinien od dawna już mieć maty w domu. Wyrobił się u niego nawyk iż to miejsce jest właściwe do załatwienia się i nie jest częścią jego gniada gdzie nie załatwia się swoich potrzeb. Maty są pomocne tylko na samym początku kiedy organizm szczenięcia nie potrafi jeszcze kontrolować oddawania moczu i kału. Mata powinna zostać zabrana z domu. Można początkowo wykładać ja na trawę w ogrodzie czy tam gdzie chodzimy na spacer, czasami ułatwia to przestawienie się zwierzęcia. W Pani przypadku może to nie przynieść tak dobrego efektu ze względu na wiek psa i jego przyzwyczajenie się do załatwiania swoich potrzeb w domu. Teraz warto poświęcić więcej czasu na częstsze spacery, wspierając się dotychczasowa wiedzą rytmu dobowego waszego psa. Zawsze rano po przebudzeniu, po posiłku lub wypiciu większej ilości wody. Szybko reagując w momencie kiedy piesek biegnie w miejsce w którym załatwiał się do tej pory. Często w takim przypadku przydaje się pomoc behawiorysty i kilka spotkań po których dostaniecie Państwo informacje dostosowane konkretnie do problemu waszego psa

Odpowiada nasz ekspert: dr n. wet. Karolina Malewska

Dzień dobryŚwinka morska lat około 3 od kilku dni nie chce jeść,pić,zieleninki nie chce,ziarenek też nie,owoców też nie i warzywek.Przez 3 dni miała biegunke i luźna kupę.Byly momenty że się trzęsła,jak mogę pomóc śwince?

Witam, Proszę niezwłocznie pojawić się ze zwierzęciem u lekarza weterynarii specjalisty, który zajmuje się leczeniem świnek morski. Pani zwierzątko jest w stanie zagrożenia życia, jeżeli nie je od tak długiego czasu.  Przewód pokarmowy cavi praktycznie nie odpoczywa, stale wydzielane są soki zoładkowe, które przy braku przyjmowania pokarmu mogą powodować owrzodzenie przewodu pokarmowego i bardzo silny stan zapalny jelit. Dochodzi również do obumarcia mikroorganizmów kolonizujących jelita i w konsekwencji doprowadzić do nieodwracalnych zmian i śmierci zwierzęcia

Odpowiada nasz ekspert: dr n. wet. Karolina Malewska

Moja Rosie jest alergikiem pokarmowym i ma problemy z uszami .Teraz jej wyciek z ucha ma kolor bardzo ciemy prawie czarny czym to leczyć .

Witam, Aby mieć pewność co jest w uchu Rosie należy wykonać badanie cytologiczne wymazu z ucha. Pozwala ono określić w 100 % co jest przyczyna zwiększonej ilości wydzieliny z ucha i nakierować leczenie odpowiednio do tego co w nim się znajduje. Alergicy oczywiście mają większą tendencję do infekcji uszu, dlatego tak ważne jest badanie cytologiczne aby nie wprowadzać leków, które mogą nie działać a tylko będą wikłały dodatkowo stan ucha. Brunatna wydzielina to często objaw infekcji drożdżakami z rodzaju malassesia, leczy się ją zakwaszając środowisko i wprowadzając do ucha preparaty przeciw grzybicze. Często jednaj taka infekcja dodatkowo wikłana jest dodatkowo infekcją bakteryjną dlatego najlepiej udać się do lekarza aby odpowiednio dobrał preparat do leczenia i mycia uszu.

Odpowiada nasz ekspert: dr n. wet. Karolina Malewska

Dzień dobry poszukuję suplementów (dobrych jakościowo) lub dodatków do karmy dla psa alergika (alergia pokarmowa), który może jeść wyłącznie ptaszki (wynik badania z krwi)(kurczak, indyk kaczka). Dodatkowo w wyniku alergii miała biegunki. Alergia długo nie była wykryta i pies ma podrażniony żołądek oraz jelita. Ponadto cały czas słychać jak w jelitach "przelewa się". Pozdrawiam

Witam, Suplementy dodajemy tyko wtedy, gdy zwierzę jest na diecie gotowanej lub BARF. Zawsze dobiera się je na podstawie wieku i zapotrzebowania danego zwierzęcia. Najczęściej diety ustala się indywidualnie przez lekarza prowadzącego lub dietetyka Zwierzę z problemami gastrycznymi potrzebuje wsparcia dobrego probiotyku np. Petbiom, suplementacja beta-glukanami podnosi odporność w jelitach tu sprawdzi się preparat np.  Vetomune. Dobrej jakości suplementy produkowane są przez firmę Pokusa oraz Game Dog. Jeżeli chodzi o diety warto na początek wprowadzić dietę weterynaryjna gastrointestinal np. Royal Canin Gastrointestinal, jest dietą opartą na hydrolizowanym białku drobiowym. Składniki tej diety pomagają zregenerować się błonie śluzowej żołądka i jelit, wyciszają stan zapalny. Royal Canin gastrointestinal High Fibre z dodatkową ilością włókna pomagają ustabilizować wypróżnianie i redukują występowanie biegunek oraz pozytywnie wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Po około 3 miesiącach diety warto powoli wprowadzać karmę dla wrażliwego przewodu pokarmowego, której receptura oparta jest o białko drobiowe. 

Odpowiada nasz ekspert: dr n. wet. Karolina Malewska