Dzien dobry, mam 14letnia suczke shit sztu Suzi , biedaczka choruje na trzustke mimo że otrzymuje specjalistyczna karmę staje się coraz chudsza . Ma problem z chodzeniem . Chodzi powoli .Apetyt ma bardzo dobry .Swoje potrzeby robi na dworze. Mam pytanie czy sprawia ból chora trzustka.Kto zobaczy z znajomych czemu nie dam jej uspac ,że jest tak chuda.Ja nie dałabym rady tego zrobić. Czekam do momentu jak odejdzie sama .Ale też pytanie czy ona nie cierpi przez tą chudość.
Ból trzustki niezależnie czy jest to zwierze czy człowiek, klasyfikowane jest jako ból najwyższego stopnia. To, że sunia nie piszczy czy je, absolutnie nie jest dowodem na brak bólu. Zwierzęta często cierpią w milczeniu. Nie jestem osoba kompetentną do pisania Pani czy ma Pani poddać swojego pieska eutanazji ponieważ nie znam psa i sytuacji. Powinna Pani słuchać tego co mówi lekarz prowadzący, ponieważ to on z lekarskiego punktu widzenia mówi prawdę o stanie faktycznym suczki.Miłość do zwierząt czasami wymaga od nas trudnych decyzji ale jeżeli zaśnięcie dzięki lekom pozwoli jej już nie cierpieć to powinna Pani z pewnością wziąć to pod uwagę. Tak dużo wiemy już o bólu u zwierząt, że pozostawianie ich w bólu żeby same zasnęły jest nieuczciwe wobec miłości, którą okazywały nam przez cały czas bycia z nami.
Dzień dobry. Mam kotka z IBD w wieku 3 lat . Po zapaleniu jelit, trzustki i otrzewnej w przeszłości. Po stabilnym roku żniw zmagamy się z problemami z układu pokarmowego. (Biegunka). W trakcie leczenia. Jaka karmę Pani by poleciła plus jaki rodzaj smaczkow(coś np z mięsa liofilizowanego itp). My jesteśmy od dłuższego czasu na karmie Hills zd suche plus mokre. Ewentualnie Royal Canin Anallergenic. Kot preferuje zdecydowanie suche jedzenie ale mokre też zjada tylko mniej. Bardzo chcielibysmy urozmaivic jej dietę w cos wartosciowego co nie podrazniloby jej bardzo wrazliwego ukladu pokarmowego. Czy można podawać też pastę na odklaczanie? Pozdrawiamy serdecznie ;)
Gastroenterologiczną przeszłość Pani kota jest bardzo złożona. Jesteście na karmie hypoalergicznej, która jest dużo łatwiejsza w przyswajaniu przy chorych jelitach. W przebiegu IBD często nietolerancja pokarmowa jest częścią tego schorzenia. Zmiana karmy nawet w obrębie karm hypoalergicznych może przysparzać problemy z pogorszeniem stanu jelit. Wprowadzanie smaczków jest trudne a czasami kompletnie nie możliwe. Pasta odtłaczająca jest trudna do wprowadzenia ponieważ reakcja może być różna. Lofilizowane smaczki choć wydają się lekkostrawne i zdrowe nie zawsze będą dobrze tolerowane przez jelita kota. Często zostanie na samej karmie wydaje się być najrozsądniejsze ze względu na dobro jelit. Nie ma jednej przekąski czy pasty, którą mogę polecić ponieważ reakcja jest osobnicza. Jeżeli obecnie jesteście w remisji choroby można wykonać próbę wprowadzenia pojedynczego smaczka. Jednorazowo pojedynczy, odczekać 2-3 dni jeżeli nie wystąpił luźniejszy stolec lub wymioty można spróbować podać ponownie. Zasada jest jedna w ciągu miesiąca wprowadzamy małe ilości tylko jednego rodzaju smaczka lub pasty, tylko w ten sposób można ocenić czy jest odpowiednim dodatkiem do diety Pani kota.
Dzień dobry,poszukuję karmy suchej lub mokrej dla 16 letniej suni, która ma problemy z nerkami i trzustką oraz dla drugiej 14 letniej suni, która ma problemy z wątrobą oraz refluks.
Dobranie odpowiedniej diety u zwierząt starszych, szczególnie jeżeli cierpią na więcej niż jedno schorzenie bywa czasami trudne. Dieta trzustkowa powinna zawierać ograniczona ilośc tłuszczu (karma mokra do 4% a w suchej do 10%), wysokostrawne białko aby odciążyć proces trawienia. Dieta nerkowa zawiera sporą ilość tłuszczu i ograniczoną ilość białka oraz niski poziom fosforu. Dla 16 letniej suni proponowałabym dietę weterynaryjną typu gastrointestinal o obniżonej ilości tłuszczu np Hill's I/D Low Lat,Calibra Gastrointestinal&Pancreas, Wprowadzenie diety nerkowej może spowodować biegunkę i problemy trawienne oraz pogorszenie stanu nerek. Po miesiącu nowej diety proponuje kontrolę parametrów nerkowych, czy dana ilośc białka nie wpływa na funkcjonowanie nerek. Druga suczka powinna dostawać karmę typu Hepatic lub również gastryczną. Przy refluksie zdecydowanie lepiej sprawdzają się diety niskotłuszczowe lekkostrawne niż typu Hepatic. Karmy Hepatic są karmami o wysokiej zawartości tłuszczu i mogą nasilać refluks.Zawsze proszę jednak zwracać uwagę na samopoczucie psów przy wprowadzaniu karmy, bo nawet najlepszej jakości karma może nie być właściwa u danego psa, wtedy należy szukać diety opartej na innym białku lub innego producenta.
Mojemu Derusiowi często burcza jelitka co może być przyczyną
Przyczyn odgłosu przelewania się w jelitach jest dużo. Najczęstszą przyczyna jest nieodpowiednio dobrana karma, nieregularność jedzenia. Często problem dotyczy również zwierząt, które dawno nie były odrobaczane. Jeżeli zwierze jest regularnie odrobaczane warto spróbować zmodyfikować dietę Polecam spróbować zmienić karmę na taką dla psów z wrażliwym przewodem pokarmowy lub z innym źródłem białka niż dotychczas.Wprowadzenie dobrego probiotyku też często wspiera proces trawienia i powoduje, że przelewanie ustaje. Jeżeli zmiana diety nie przyniesie oczekiwanego efektu, warto wykonać badania krwi profil trzustkowo-jelitowy aby sprawdzić czy przyczyna nie jest związana z choroba układu pokarmowego.