Jak uspokoić kota?

Jak uspokoić kota?
| Kategoria: Karma dla kota | Komentarz: 0

Stres może objawiać się u kotów w różny sposób, ale jakie mogą być jego przyczyny? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z kocim stresem i jak uspokoić zwierzę.

  • Warto pamiętać, że chroniczny stres negatywnie odbija się na zdrowiu
  • Kot nie powie nam wprost, że odczuwa stres, ale dużo możemy dowiedzieć się z mowy jego ciała
  • W przypadku przewlekłego stresu należy przede wszystkim znaleźć i wyeliminować jego przyczynę

Stres jest reakcją organizmu na zmiany lub nieprzyjemne bodźce. Odczuwają go nie tylko ludzie, ale i zwierzęta – również koty. Najczęściej kojarzy się z czymś negatywnym, ale w przypadku zwierząt żyjących na wolności tego rodzaju bodźce mogą decydować o przetrwaniu, np. mobilizując do ucieczki przed wrogiem. A czy w warunkach domowych koty narażone na jakiekolwiek stresory? Chociaż często wydaje nam się, że życie naszych mruczków jest zupełnie beztroskie, różne sytuacje mogą wywołać napięcie nerwowe. Warto pamiętać, że chroniczny stres negatywnie odbija się na zdrowiu. Co więcej, często towarzyszy mu agresja, a przestraszony i rozdrażniony kot może być niebezpieczny.

Polecamy: Sposoby na lśniącą sierść u kota

Stres u kota – jakie mogą być przyczyny?

Chyba każdy właściciel chce dla swojego zwierzaka jak najlepiej. Niestety, dużym problemem bywa niezrozumienie kociej natury. Tymczasem stresorem dla kota mogą być nawet drobne zmiany, które z ludzkiej perspektywy wydają się zupełnie nieistotne. Koty to zwierzęta z silnym instynktem terytorialnym. Są bardzo wrażliwe i nie lubią, gdy ich codzienność ulega modyfikacjom. Na ogół stresujące dla kotów są podróże, zabiegi pielęgnacyjne (dlatego warto przyzwyczajać do nich już małe kocięta) i wizyty u weterynarza. Źródłem napięcia i niepokoju może być złe traktowanie, jak również wszelkie odstępstwa od codziennej rutyny, np. przeprowadzka, długa nieobecność lub utrata właściciela, nowy członek rodziny (również inne zwierzę), zmiana rytmu domowego, a nawet zmiana żwirku w kuwecie. Niekiedy stresorem jest hałas, agresywny kot lub pies w sąsiedztwie, nuda lub choroba i związany z nią ból.

Polecamy: Ile i co powinien pić kot

Objawy stresu u kota

Kot nie powie nam wprost, że odczuwa stres, ale dużo możemy dowiedzieć się z mowy jego ciała. Warto obserwować, jak zachowuje się zwierzę. Znając kocie przyzwyczajenia i normalne zachowania, łatwej zauważyć, że coś jest nie tak. To z kolei pozwala szybciej zareagować. Koty, tak jak ludzie, reagują na stres w bardzo różny sposób. Sygnałem, że kot odczuwa silny dyskomfort psychiczny, może być wzrost zachowań agresywnych, szczególnie jeśli mruczek był dotąd dość łagodny. O stresie mogą też świadczyć takie objawy jak np. nadmierne miauczenie oraz mruczenie, intensywne drapanie się lub wylizywanie futra (prowadzące do powstawania łysych placków), unikanie załatwiania się w kuwecie, apatia, brak apetytu, biegunki i wymioty.

KalmVet 60 kapsułek

KalmVet 60 kapsułek

58,59 zł

Jakie mogą być skutki długotrwałego stresu?

Chroniczny stres nie jest dobry ani dla psychiki, ani dla zdrowia fizycznego zwierzęcia. Życie w ciągłym napięciu osłabia układ odpornościowy, co zwiększa ryzyko występowania chorób autoimmunologicznych, często pojawiają się też problemy behawioralne. Długotrwały stres powoduje m.in. zbyt szybkie bicie serca, organizm wydziela kortyzol, który podnosi poziom cholesterolu i glukozy we krwi, dochodzi też do zmniejszania się gruczołów limfatycznych.

Vetfood For Calm 60 Kaps.

Vetfood For Calm 60 Kaps.

56,49 zł

Jak uspokoić kota?

Niekiedy, aby uspokoić kota, wystarczy np. dać mu jakiś smakołyk, zainicjować zabawę lub w inny sposób odwrócić jego uwagę od negatywnego bodźca. Uspokajająco działa kocimiętka i waleriana. Jednak przypadku przewlekłego stresu należy przede wszystkim znaleźć i wyeliminować jego przyczynę. Na pewno warto skonsultować się z lekarz weterynarii, który – jeśli trzeba – przepisze odpowiednie środki uspokajające. W stanach stresowych pomocne mogą być odpowiednie suplementy diety. Nie należy jednak sięgać po środki przeznaczone dla ludzi. Znacznie bezpieczniejsze będą dostępne w sklepach zoologicznych specjalne preparaty dla kotów. Dobrym wyborem będą suplementy o naturalnym składzie, które delikatnie wyciszają, ale nie powodują uzależnienia.

Zapoznaj się z naszą ofertą: