Ile i co powinien pić kot?

Ile i co powinien pić kot?
| Kategoria: Dieta dla kota | Komentarz: 0

Odwodnienie może być groźne dla zdrowia kota. Co powinien pić kot? Co zrobić, jeśli zwierzę pije zbyt mało, i jak rozpoznać stan odwodnienia?

  • Woda jest głównym składnikiem budulcowych organizmów żywych
  • Koty z natury nie piją dużo
  • Odwodnienie może mieć bardzo niebezpieczne skutki

W powszechnej świadomości przyjęło się, że koty piją mleko. Czy rzeczywiście tak jest? Czy można mlekiem zastąpić wodę? Z różnych powodów, którym przyjrzymy się bliżej, nie jest to najlepszy pomysł. Każdy właściciel powinien mieć świadomość, że kot – jak każde zwierzę – do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wody. Sprawdźmy, dlaczego woda jest tak ważna w diecie, ile powinien pić zdrowy kot i co zrobić, by nie doprowadzić do odwodnienia zwierzęcia.

Polecamy: Dezynfekcja wody pitnej dla zwierząt

Zobacz naszą ofertę misek dla kotów:

KERBL Miska Chic Plastikowa Podwójna Beżowa 2x250ml

KERBL Miska Chic Plastikowa Podwójna Beżowa 2x250ml

14,50 zł
TRIXIE MISKA DLA KOTA NA PODSTAWCE CERAMICZNA

TRIXIE MISKA DLA KOTA NA PODSTAWCE CERAMICZNA

23,79 zł

Dlaczego woda jest tak ważna?

Woda jest głównym składnikiem budulcowych organizmów żywych. Stanowi ok. 2/3 masy ciała kota i odpowiada za szereg ważnych procesów życiowych. Jest rozpuszczalnikiem i środkiem transportu składników odżywczych oraz produktów przemiany materii, pełni istotną rolę w przebiegu procesów trawiennych oraz w regulowaniu temperatury ciała, jest niezwykle ważna dla pracy nerek i bierze udział we wszystkich reakcjach biochemicznych zachodzących w ciele. Trzeba mieć świadomość, że regularne uzupełnianie niedoborów wody jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia, a zbyt mała ilość wody może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Polecamy: Dieta lekkostrawna dla kota

Ile wody w ciągu dnia powinien wypić kot?

Koty z natury nie piją dużo. Nie można jednak zapominać, że woda jest niezbędnym elementem diety, dlatego zwierzę zawsze powinno mieć dostęp do miski ze świeżą wodą. Zapotrzebowanie na płyny może różnić się w zależności od wielkości zwierzęcia, jego aktywności, a także tego, czym jest karmione – woda pobierana jest również z pokarmów. Jeśli kot jada głównie suchą karmę, zawierającą jedynie ok. 10% wody, powinien pić więcej (dla porównania – mokra karma zawiera ok 70 – 80% wody). Przyjmuje się, że średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę u kotów wynosi ok. 30 – 50 ml na każdy kilogram masy ciała. Nie należy podawać kotu wody mineralnej ani gazowanej.

Co zrobić, gdy zwierzę pije zbyt mało?

Przede wszystkim trzeba zadbać, żeby woda była zawsze świeża i czysta. Pływające w misce resztki karmy czy sierść na pewno nie zachęcą kota do picia. Miska z wodą powinna stać z dala od kuwety i w innym miejscu niż miska z karmą. Niekiedy kluczowa jest sama miska. Warto poobserwować, jakie naczynie sprawdza się najlepiej – plastikowe, metalowe czy może szklane. Jeśli kot nadal pije niechętnie, może oznaczać, że coś mu dolega. W takiej sytuacji dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii. Niepokojącym objawem jest również zbyt duże pragnienie (może wskazywać np. na cukrzycę lub problemy z nerkami).

Objawy odwodnienia

Odwodnienie może mieć bardzo niebezpieczne skutki, w skrajnych przypadkach grozi śmiercią. Warto kontrolować, ile pije kot, ponieważ na wczesnych etapach niedobór wody w organizmie zwierzęcia przejawia się dość łagodnie. Zaniepokoić powinny takie objawy jak ogólna apatia, lepka ślina i suchość w pyszczku, zła kondycja skóry i sierści, częste oddawanie moczu oraz słaba elastyczność skóry. Jeżeli podejrzewasz u kota odwodnienie, złap za fałd skóry na jego grzbiecie. U zdrowego zwierzęcia szybko powinien wrócić do naturalnego położenia.

Czy można dawać kotu mleko?

Krowie mleko (ani inne mleko odzwierzęce) nie jest naturalnym pokarmem dla dorosłych kotów. Owszem, kocięta przez pierwsze tygodnie życia żywią się mlekiem matki, ale wraz z wiekiem zanika u nich laktaza, czyli enzym umożliwiający trawienie laktozy. Przyjmowanie nabiału w większych ilościach może powodować u kotów problemy ze strony układu pokarmowego. Mleko w żadnym wypadku nie powinno być zamiennikiem wody.

Zobacz propozycje mokrych karm dla kotów:

Royal Canin Cat Sensitivity Chicken 85 g Saszetka

Royal Canin Cat Sensitivity Chicken 85 g Saszetka

4,90 zł
  • Bestsellery
Dolina Noteci Premium dla Kota Bogata w Łososia 400 g

Dolina Noteci Premium dla Kota Bogata w Łososia 400 g

7,04 zł
  • Bestsellery
Royal Canin Cat Gastro Intestinal Kitten 195 g

Royal Canin Cat Gastro Intestinal Kitten 195 g

10,80 zł
  • Bestsellery

Zapoznaj się z naszą ofertą: