Kleszcz u psa

Kleszcz u psa
| Kategoria: Root | Komentarz: 0

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby. Sprawdź, w jaki sposób chronić psa przed kleszczami i jak bezpiecznie usunąć kleszcza ze skóry zwierzęcia.

  • Nadejście wiosny oznacza również początek sezonu na kleszcze
  • Kleszcze mogą przenosić groźne choroby
  • Pasożyty przenoszą również inne choroby

Coraz dłuższe dni, ładna pogoda i przyjemna temperatura otoczenia sprzyjają długim spacerom, podczas których pies może nie tylko załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, ale także zaspokoić potrzebę ruchu i pozbyć się nadmiaru energii. Niestety, nadejście wiosny oznacza również początek sezonu na kleszcze. Te niewielkie pajęczaki uaktywniają się, gdy temperatury w ciągu doby osiągają ok. 5 - 7°C, zwykle na przełomie marca i kwietnia, i pozostają aktywne mniej więcej do października lub listopada. Warto jednak pamiętać, że niezbyt mroźne zimy sprzyjają im, a to oznacza, że kleszcze mogą powodować zagrożenie przez cały rok.

Polecamy: Jaka miska dla psa?

Kleszcze – zagrożenie nie tylko podczas wycieczek do lasu

Na kleszcze trzeba uważać przez cały rok i nie tylko podczas wycieczek do lasów czy spacerów po łąkach. Pasożyty zadomowiły się również w miastach. Można je spotkać np. w parku i w przydomowym ogródku, na skwerze, a nawet pod blokiem lub na placu zabaw, jeśli występuje tam zieleń. Kleszcze czają się w krzakach, zaroślach, leśnej ściółce lub w wysokiej trawie. Potrafią wyczuć ofiarę (reagują m.in. na ciepło). Po znalezieniu się na zwierzęciu, szukają dla siebie dogodnego miejsca. Najczęściej wbijają się tam, gdzie skóra jest cieńsza i dobrze ukrwiona. Samo ukąszenie nie boli, a kleszcz może żerować na żywicielu kilka lub nawet kilkanaście dni, żywiąc się jego krwią.

Polecamy: Koronawirus – czy dotyczy również psa i kota?

Dlaczego ugryzienie przez kleszcza może być niebezpieczne?

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby. Chociaż nie każdy osobnik jest nosicielem patogenów i nie każdy zarażony osobnik musi zakazić psa, to jednak warto uważać i zachować czujność – w żaden sposób nie jesteśmy w stanie rozpoznać, czy mamy do czynienia z kleszczem-nosicielem, czy nie. Wśród chorób przenoszonych przez kleszczy można wymienić m.in. boreliozę, która u większości czworonogów przebiega bezobjawowo, a stan zwierzęcia pogarsza się powoli, i babeszjozę. Nieleczona babeszjoza może mieć bardzo ciężki przebieg i prowadzić nawet do śmierci. Pasożyty przenoszą również inne choroby, takie jak odkleszczowe zapalenie mózgu, bartoneloza, erlichioza czy anaplamoza. Typowe objawy dla chorób odkleszczowych to apatia, gorączka i ogólne osłabienie.

Szampon Ochronny Przeciw Pchłom i Kleszczom 200 ml Eurowet

Szampon Ochronny Przeciw Pchłom i Kleszczom 200 ml Eurowet

30,49 zł

Jak chronić psa przed kleszczami?

Ponieważ zwierzę może złapać kleszcza praktycznie wszędzie, warto często przeczesywać rękoma sierść i sprawdzać, czy w skórze psa nie ma żadnego pasożyta. Im szybciej wykryjemy obecność kleszcza, tym lepiej. Istnieje bowiem małe prawdopodobieństwo zakażenia, jeśli pasożyt żerował mniej niż dobę. Warto również stosować prewencję. W sklepach zoologicznych bez trudu znaleźć można różnego rodzaju środki przeciw kleszczom. Specjalne spraye, obroże, krople i inne preparaty odstraszają pasożyty, niektóre zawierają również substancje, które dla kleszczy są trujące (nawet, jeśli kleszcz zdąży się wgryźć, zostanie unieszkodliwiony).

Sabunol Obroża dla Psa Czarna 50 cm

Sabunol Obroża dla Psa Czarna 50 cm

31,49 zł

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Jeżeli pies ma na sobie kleszcza, pasożyta trzeba jak najszybciej usunąć. W jaki sposób? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie można ich wyrywać ani ściskać. Nie można ich również niczym smarować, np. tłuszczem czy alkoholem (może to spowodować u kleszcza wymioty, a to zwiększa ryzyko zakażenia). Wyjątek stanowią specjalne preparaty, które naniesione na skórę, zasuszają wbite pasożyty. Aby bezpiecznie pozbyć się kleszcza, należy go delikatnie wykręcić. Pomocne w tym mogą być specjalne szczypczyki, które bez problemu znajdziemy w aptekach i sklepach z artykułami dla zwierząt. Takie cążki nie kosztują wiele, a pozwalają skutecznie i bez ryzyka usunąć pasożyta.

Zapoznaj się z naszą ofertą: